Veฤ smo testirali 3 razliฤite aplikacije za skeniranje, ali ovaj ฤlanak ฤe biti malo drugaฤiji. Isto tako, neฤemo pisati o AdobeScan, Microsoft Office Lens i Scanbot, jer smo upravo te tri aplikacije testirali. Odluฤio sam proลกiriti potragu i ukratno napisati o razliฤitim opcijama skeniranja. Pa krenimo!
Bilo da traลพite aplikacija za skeniranje racuna, dokumenata, fotografija ili neฤeg ฤetvrtog, sve aplikacije ispod to mogu. No, ako ลพelite upravljati ili mjenjati tekst ili fotografiju koju ste skenirali onda morate traลพiti takvu vrstu aplikacije. Isto tako, ako ลพelite prosljeฤivati ili spremati (backup) dokumente, to ฤesto podrazumjeva verziju koja se plaฤa i sadrลพi napredne opcije.
Kako se moลพe skenirati?
- Skeniranje mobitelom
- Skeniranje skenerom
- Druga napredna skeniranja poput skenera preko mreลพe, interneta ili remote desktopa
Pa objasnimo ukratko ove tri opcije.
Skeniranje mobitelom – Najnovija tehnologija od ove tri je skeniranje mobitelom, odnosno skeniranje pametnim telefonom. Ujedno, ovo je i najpraktiฤnija metoda jer je mobitel uvijek pri ruci.
Skeniranje skenerom – Joลก uvijek vrlo popularna metoda skeniranja. Moลพda manje praktiฤna od skeniranja mobitelom jer se skener nalazi iskljuฤivo u uredu. Ali i dalje vrlo korisno. Posebno ako trebamo kopirati neki dokument ili osobnu iskaznicu.
Skeniranje preko mreลพe – Velike korporacije koje imaju desetak raฤunala ili ureda, a ลพele smanjiti troลกkove ili nemaju potrebu imati skener dokumenata u svakom uredu ฤe spojiti skener na mreลพu. Na taj naฤin, preko softvera i mreลพe svi mogu skenirati koristeฤi isti skener. Isto vrijedi i za printer, ali o printerima nekom drugom prilikom.
Joลก jedan primjer je obrnuta situacija. ล to ako svaka poslovnica ima svoj skener (tisuฤu poslovnica, tisuฤu skenera) dovodi do problematike velikog broja upravljaฤkih programa (driver). Ako na to dodate remote desktop imate dosta posla kako bi cijeli sustav radio. Tvrtka Terminal Works iz Rijeke se dosjetila rjeลกenja koje olakลกava takvo skeniranje.
Besplatne aplikacije za skeniranje
Postoji mnogo besplatnih aplikacija za skeniranje teksta, meฤutim, kako to obiฤno bude, one kvalitetnije se plaฤaju. Nisu to veliki iznosi, a uglavnom su upravdani sa podrลกkom, dodanim funkcionalnostima i stabilnosti. Besplatno je super, sve dok aplikacija ne prestane raditi, a nemate se kome obratiti. Isto tako, besplatna aplikaciza za skeniranje je super, a ลกto ako biste skenirani dokument htjeli automatski prosljediti u oblak ili skenirati tekst i kasnije taj isti tekst editirati? Ili moje omiljeno, besplatna aplikacija je super, dok je vlasnik ne odluฤi ugasiti, pa viลกe ne postoji. Odjednom โฌ10 godiลกnje zvuฤi kao sitniลก za poslovnu aplikaciju koja ลกtedi vrijeme i poveฤava produktivnost.
Ako smo baลก zapeli da aplikacija za skeniranje mobitelom mora biti besplatna, onda pokuลกajte skenirati sa neฤim ลกto nativno dolazi s ureฤajem koji posjedujete! Da li ste znali da iPhone moลพe skenirati dokumente sa Notes aplikacijom? Detaljnije potraลพite ispod u tekstu ispod besplatne aplikacije za skeniranje na iPhoneu.
Aplikacija za skeniranje ili program za skeniranje

Moลพemo debatirati semantiku i priฤati o razlikama izmeฤu aplikacije i programa, ali istina je da postoje programi na raฤunalima (stolno raฤunalo ili notebook) i aplikacije na pametnim telefonima za skeniranje. Iz tog razloga, ako traลพite besplatni program za skeniranje ili aplikaciju za skeniranje predlaลพem da postroลพite pretragu.
Kod programa ili aplikacija za skeniranje na raฤunalima postoje Mac OS programi i Windows programi.
Kod aplikacija za skeniranje na mobitelima postoje iOS i Android verzije, odnosno podrลกke.
Neke tvrtke isprogramiraju podrลกku za obje verzije. Pa tako, npr. Genius Scan koji ja koristim u svakodnevnom poslovanju, postoji verzija za iPhone i Android.
Proฤimo redom opcije za iPhone, Android, Windowse i Mac.
Besplatne aplikacije za skeniranje na iPhoneu
Korisnici iPhonea ne moraju puno traลพiti za skeniranje dokumenata. Dovoljno je da otvore Notes (Biljeลกke) aplikaciju koja dolazi nativno sa iOS-om. Pratite sljedeฤe korake:
- Otvorite Notes aplikaciju. Ako niste sigurni gdje se nalazi, upiลกite u traลพilicu na svom iPhoneu “Notes” (prvi korak na slici ispod)
- Kada se otvori aplikacija Notes (Biljeลกke) i pojavi se tipkovnica s kojom upisujete tekst u vaลก notes, pronaฤite malu ikonicu kamere, odnosno fotoaparata.
- Pojaviti ฤe se izbornik na kojem trebate odabrati “Scan Documents” (Skeniraj tekst)
- Na ekranu ฤe se zatim pojaviti slika koju kamera vidi. Usmjerite kameru, odnosno objektiv na pametnom telefonu prema dokumentu koji ลพelite skenirati
10 besplatnih aplikacija za skeniranje na iPhoneu od strane drugih proizvoฤaฤa:
- AdobeScan
- AI Scanner: A PDF Convert App
- CamScanner
- Genius Scan
- iScanner
- Microsoft Office Lens
- PDF Scanner – Document Scanner
- PhotoScan by Google Photos (specijaliziran za skeniranje fotografija)
- Scanbot
- SwiftScan
Jeste li znali da moลพete skenirati dokumente i sa Evernote aplikacijom?
Podsjeฤam da kod nas moลพete proฤitati recenziju AdobeScan, Microsoft Office Lens i Scanbot.
Besplatne aplikacije za skeniranje na Androidu
Sliฤno kao na iPhoneu, postoji besplatna opcija za skeniranje bez pretjerane pretrage. Google Drive aplikacija koja uglavnom dolazi instalirana zajedno sa novim Android ureฤajem podrลพava i skeniranje dokumenata mobitelom.
- Otvorite Google Drive aplikaciju
- Stisnite na gumb sa plusom
- Odaberite ikonicu fotoaparata (Scan)
- Usmjerite prem dokumentu koji ลพelite skenirati
- Spremite dokument i slobodno ga uredite
- Camera Scanner – PDF Scanner
- Office Tools- PDF Document
- PDF Extra: Scan, Edit & OCR
- PDF Reader – Scan, Edit & Sign
- PDF Scanner – Scan documents
- QuickScan: Document Scanner
- ScannerHD – Scanner to scan PD
- Tiny Scanner – PDF Scanner App
- TurboScanโข: PDF scanner
- vFlat Scan – PDF Scanner, OCR
Na ovoj listi smo izostavili aplikacije za skeniranje koje smo spomenuli na prijaลกnjoj listi, poput Genius Scan, AdobeScan, Microsoft Office Lens i Scanbot za koje postoji inaฤica za obje platforme (iPhone i Android).
Besplatne aplikacije za skeniranje na Windowsima
Windows operativni sustav takoฤer ima nativnu aplikaciju s kojom moลพete skenirati dokumente. Zove se upravo onako kako biste oฤekivali – Windows Scan.
Obzirom da komentari i ocijene drugih korisnika nisu neลกto ohrabrujuฤi, postoji moguฤnost da ฤete potraลพiti softver od drugih proizvoฤaฤa. Ispod ih moลพete pronaฤi nekoliko.
- Adobe Acrobat
- NAPS2
- PaperScan od Orpalisa
- OmniPage Standard
- VueScan (postoji i Mac inaฤica)
Besplatne aplikacije za skeniranje na Macu
Kako sam veฤ spomenuo u uvodu, skeniranje na Macu je vrlo jednostavno nakon ลกto poveลพete vaลก skener sa raฤunalom. Funkcionira na sliฤan naฤin kao ลกto radi printer. Upravo tamo gdje se nalazi printer, pronaฤi ฤete i skener.
Nakon ลกto kliknete na “Printers & Scanners” odaberite ureฤaj s kojim ลพelite raditi (printati ili u naลกem sluฤaju skenirati). Pritom nemojte zaboraviti ubaciti u sam ureฤaj skener, dokument koji ลพelite skenirati. Usporedno sa skeniranjem pomoฤu pametnog telefona, skeniranje sa skenerom je sporije, ali moลพe biti kvalitetnije ako je rijeฤ o profesionalnom skeneru.
Ako ลพelite neke naprednije postavke moลพete pokuลกati sa slijedeฤim aplikacijama za Mac:
- Doc Scanner – Scan PDF
- ExactScan
- PDF scanner for Mac
- Twain Sane
- VueScan
Skeniranje mobitelom besplatno
Kao ลกto ste mogli proฤitati, postoji pregrลกt opcija i siguran sam da ฤe vam jedna od ovih odgovarati. Neovisno o tome da li ste student koji mora prekopirati neke skripte ili poduzetnik koji traลพi aplikaciju za skeniranje dokumenata mobitelom.
Koju aplikaciju za skeniranje vi koristite ili mislite da bismo trebali recenzirati?