Znate li što je telemedicina i za što je sve popularnija diljem svijeta? Zamislite da možete obaviti kardiološki pregled na Visu, a da vaš nalaz očita specijalist u Zagrebu – sve to bez višesatnog putovanja do bolnice. Ili da razgovarate sa psihijatrom iz udobnosti vlastitog doma. Zvuči nevjerojatno? Pa ipak, to je telemedicina u Hrvatskoj u 2025. godini.
Telemedicina u Hrvatskoj danas broji 243 aktivna centra u 152 zdravstvene ustanove, a samo prošle godine pruženo je više od 164.000 zdravstvenih usluga na daljinu. To je ogroman skok u odnosu na 2011. godinu kada je bilo samo tisuću takvih pregleda.
Od Umaga do Visa, od Ludbrega do Iloka, hrvatski pacijenti danas mogu pristupiti specijalistima kroz pet različitih sustava zdravstvene skrbi na daljinu. Kroz ovaj članak otkrit ćemo kako svaki od njih funkcionira i kako vam može pomoći da brže i jednostavnije dobijete potrebnu zdravstvenu skrb – bez dugih putovanja i čekanja u redovima.
U nastavku otkrivamo što je telemedicina, kako olakšava živote pacijentima i kakvo je stanje u Republici Hrvatskoj po tom pitanju.
Telemedicina kroz 5 različitih sustava zdravstvene skrbi
Ovdje ćemo opisati samo neke od sustava za telemedicinu: Telekardiologiju za praćenje srčanih problema, Teleradiologiju koja omogućuje očitavanje snimki na daljinu, Virtualne konzultacije za razgovor s liječnicima, Kontinuirani nadzor za kronične pacijente te napredni Telecordis sustav.
Otkrijmo kako svaki od ovih sustava funkcionira i kako vam može pomoći.
1. Telekardiologija
Telekardiologija grana je telemedicine koja predstavlja jedan od najznačajnijih napredaka u modernoj kardiologiji, omogućujući praćenje srčanih problema bez fizičke prisutnosti kardiologa. Ovaj sustav posebno je značajan u Hrvatskoj, gdje mnogi pacijenti žive daleko od specijaliziranih kardioloških centara.
Zamislite pacijenta na otoku Visu koji treba kardiološki pregled. Umjesto višesatnog putovanja do Splita, pacijent odlazi u lokalnu ambulantu gdje medicinska sestra:
- Postavlja EKG holter
- Snima srčanu aktivnost
- Digitalizira podatke
- Šalje ih specijalistu u Split ili Zagreb
Kardiolog u većem centru pregledava podatke u realnom vremenu i može odmah reagirati ako uoči nepravilnosti. Ovakav pristup posebno je koristan kod:
- Hitnih stanja koja zahtijevaju brzu reakciju
- Redovitih kontrola kroničnih srčanih bolesnika
- Praćenja učinkovitosti terapije
- Preventivnih pregleda
U praksi, telekardiologija je pokazala izvrsne rezultate. Na primjer, Dom zdravlja Korčula bilježi smanjenje vremena čekanja na kardiološki pregled s 3 mjeseca na samo 5 dana. Pacijenti s ugrađenim pacemakerima mogu obaviti redovitu kontrolu u lokalnoj ambulanti, a njihovi podaci se automatski šalju u KBC Split gdje ih pregledava specijalist.
Implementacija telekardiologije donijela je višestruke koristi kroz rasterećenje bolničkih kapaciteta, smanjenje troškova prijevoza pacijenata, bržu dijagnostiku i intervenciju te bolju dostupnost specijalističke skrbi.
Posebno je značajan napredak u praćenju pacijenata nakon srčanog udara. Kroz sustav kontinuiranog nadzora, liječnici mogu pratiti srčani ritam, krvni tlak, zasićenost krvi kisikom te tjelesnu aktivnost pacijenta.
U 2025. godini planira se dodatno proširenje sustava koji će uključivati umjetnu inteligenciju za preliminarnu analizu EKG nalaza. Također, u razvoju su nosivi uređaji koji će omogućiti još preciznije praćenje srčanih parametara u stvarnom vremenu.
2. Teleradiologija
Kada je prije desetak godina mala bolnica u Kninu trebala hitno mišljenje neuroradiologa za pacijenta sa sumnjom na moždani udar, liječnici su morali organizirati hitan transport u Split. Danas, zahvaljujući teleradiologiji, CT snimka se trenutno šalje specijalistima u velike centre, a dijagnoza stiže za manje od sat vremena.
Teleradiologija predstavlja sustav koji povezuje 33 radiološka uređaja na 27 lokacija diljem Hrvatske, od malih općih bolnica do kliničkih centara. Kroz ovaj sustav, specijalist u Zagrebu može pregledati snimku napravljenu u Dubrovniku kao da sjedi pored uređaja.
Najveće prednosti ovog sustava najbolje se vide kroz stvarne primjere:
- Pacijentica na Braču s sumnjom na tumor dojke dobiva nalaz magnetske rezonance za 24 sata, bez potrebe za putovanjem u Split
- Hitni traumatološki slučaj u Gospiću dobiva mišljenje trauma tima iz KBC Zagreb unutar 30 minuta
- Kontrolni CT pluća za onkološkog pacijenta u Čakovcu očitava specijalist iz Zagreba isti dan
Moderna tehnologija omogućila je da kvaliteta snimaka bude identična kao da se pregledavaju lokalno. Radiolog u Zagrebu vidi svaki detalj CT snimke napravljene u Puli, može manipulirati slikom, mijenjati kontrast i zoom, baš kao da sjedi za konzolom CT uređaja.
Budućnost donosi još uzbudljivije mogućnosti. U razvoju su sustavi umjetne inteligencije koji će moći preliminarno analizirati snimke i upozoriti na hitne slučajeve, što će dodatno ubrzati proces dijagnostike. Također, planira se uvođenje 5G tehnologije koja će omogućiti prijenos još većeg broja snimaka u realnom vremenu.
3. Virtualne konzultacije
Virtualne konzultacije predstavljaju jedan od najfleksibilnijih oblika telemedicine koji omogućuje izravnu komunikaciju između liječnika i pacijenta putem video poziva. Ovaj sustav posebno se pokazao vrijednim u ruralnim i otočnim područjima Hrvatske.
Sustav virtualnih konzultacija temelji se na sigurnoj video vezi između pacijenta i liječnika. Kroz A5 uputnicu, liječnik može obaviti pregled na daljinu i poslati sve potrebne podatke u Centralni informatički zdravstveni sustav. Ova usluga posebno je korisna za kronične bolesnike s već poznatim tegobama.
Na Cresko-lošinjskom arhipelagu, primjerice, ovaj sustav je pokazao izvrsne rezultate:
- Konzilijarna mišljenja dobivala su se unutar 24 sata umjesto uobičajenog čekanja od 2-3 mjeseca
- U prvih deset mjeseci provedeno je gotovo 300 telekonzultacija
- Sve dijagnoze postavljene “na daljinu” pokazale su se točnima
Virtualne konzultacije donose višestruke koristi za pacijente i zdravstveni sustav jer eliminiraju potrebu za putovanjem, što je posebno važno za stanovnike otoka i ruralnih područja, omogućuju češću i učinkovitiju komunikaciju s liječnikom te smanjuju broj nedolazaka i otkazivanja termina.
Za uspješnu virtualnu konzultaciju potrebna je samo kvalitetna internetska veza i odgovarajući uređaj (računalo, tablet ili pametni telefon). Sustav je posebno koristan za praćenje kroničnih bolesnika, preventivne preglede i konzultacije oko nalaza.
4. Kontinuirani nadzor
Kontinuirani nadzor predstavlja jedan od najnaprednijih oblika telemedicine koji omogućuje 24-satno praćenje zdravstvenog stanja pacijenta. Ovaj sustav posebno je značajan za kronične bolesnike i one kojima je potrebno stalno praćenje vitalnih funkcija.
Sustav koristi moderne tehnologije za praćenje različitih zdravstvenih parametara u stvarnom vremenu:
- Otkucaji srca
- Krvni tlak
- Razina šećera u krvi
- EKG očitanja
Jedan od najboljih primjera primjene kontinuiranog nadzora vidimo kod kardioloških pacijenata. U Klinici Magdalena, pacijenti sa sumnjom na srčanu aritmiju mogu koristiti jednostavan uređaj koji omogućuje snimanje 12-kanalnog EKG zapisa i trenutnu komunikaciju s dežurnom liječničkom službom.
Kontinuirani nadzor posebno je koristan za pacijente s ugrađenim elektrostimulatorima srca koji se mogu pratiti na daljinu, kronične bolesnike kojima se može prilagoditi terapija prema stvarnim podacima i hitne slučajeve u kojima rana detekcija problema može spasiti život.
Sustav također omogućuje preventivnu intervenciju prije eskalacije potencijalne zdravstvene krize. Na primjer, kod pacijenta s rizikom od srčanih bolesti, sustav može odmah upozoriti medicinski tim na alarmantne promjene u otkucajima srca.
Moderna tehnologija (i 3D tehnologija) i umjetna inteligencija dodatno unapređuju ovaj sustav telemedicine, omogućujući automatsku detekciju anomalija i predviđanje potencijalnih zdravstvenih problema. Time se značajno smanjuje potreba za čestim posjetima bolnici, dok se istovremeno povećava sigurnost pacijenta.
5. Telecordis
Telecordis je specijalizirani projekt telemedicine u Hrvatskoj koji je značajno unaprijedio dostupnost kardiološke skrbi u ruralnim i otočnim područjima. Projekt vrijedan 5.18 milijuna kuna implementiran je između ožujka 2022. i ožujka 2023. godine.
Sustav je postavljen na 40 lokacija domova zdravlja diljem Hrvatske, gdje je instalirana specijalizirana oprema koja uključuje:
- EKG holter
- Holter krvnog tlaka
- Spirometriju
- 12-kanalni EKG
Proces je jednostavan i učinkovit: pacijent dolazi u lokalnu ambulantu sa uputnicom svog liječnika obiteljske medicine, obavi pregled, a nalazi se telemedincinski šalju u bolnicu na očitavanje. Sustav je posebno značajan jer kardiovaskularne bolesti uzrokuju 45% svih smrtnih slučajeva u Hrvatskoj.
Telecordis je pokazao izvrsne rezultate u praksi. Od samo 3 telemedicinska centra u 2019. godini, danas sustav broji 23 centra. Analizirano je više od 6.700 nalaza, od čega je 23% pacijenata upućeno na daljnju dijagnostičku obradu.
Posebno je značajan utjecaj na liste čekanja – cilj je da nitko ne čeka dulje od 10 dana na pregled. Sustav također značajno smanjuje troškove za pacijente jer eliminira potrebu za putovanjem u udaljene specijalističke centre.
Telecordis predstavlja važan korak u modernizaciji hrvatskog zdravstva, posebno za stariju populaciju i stanovnike udaljenih područja kojima je specijalistička kardiovaskularna skrb tradicionalno bila teže dostupna.
Koji još sustavi telemedicine postoje u Hrvatskoj?
Dok većina ljudi poznaje telekardiologiju i teleradiologiju, hrvatski sustav telemedicine daleko je širi i raznovrsniji. U 152 zdravstvene ustanove diljem Hrvatske danas djeluje čak 243 aktivna telemedicinska centra koji pružaju specijalizirane usluge u različitim područjima medicine. Od transfuziologije do hitne pomoći, ovi napredni sustavi svakodnevno dokazuju kako moderna tehnologija može premostiti geografske barijere i učiniti zdravstvenu skrb dostupnijom svim građanima.
Posebno je zanimljivo što se telemedicinske usluge pružaju na svim razinama zdravstvene zaštite – primarnoj, sekundarnoj i tercijarnoj. Kroz razvoj posebnih softverskih rješenja i specijaliziranih centara, hrvatski zdravstveni sustav kontinuirano širi spektar usluga koje se mogu pružati na daljinu. Otkrijmo koje sve specijalizirane sustave telemedicine danas imamo u Hrvatskoj, osim onih najpoznatijih.
- Transfuziologija – koristi posebne uređaje i web aplikacije na odjelima transfuzijske medicine
- Neurologija – pruža usluge pomoću EEG uređaja i omogućuje prijenos medicinskih podataka
- Endokrinologija – provodi videokonzultacije između liječnika obiteljske medicine, pacijenta i specijalista
- Hemodijaliza – za praćenje pacijenata
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje prepoznaje ukupno 17 telemedicinskih usluga, što znači da postoji još nekoliko specijaliziranih područja koja se razvijaju. Također, u planu je i pilot-projekt telemedicinskog povezivanja vozila hitne medicinske službe s hitnim bolničkim prijemima u tri županije.
Kako je pandemija COVID-19 dodatno pokrenula revoluciju u hrvatskom zdravstvu?
Pandemija COVID-19 značajno je ubrzala razvoj i primjenu telemedicine u Hrvatskoj. Kada je 11. ožujka 2020. proglašena epidemija, zdravstveni sustav morao se brzo prilagoditi novim okolnostima kako bi nastavio pružati zdravstvenu skrb građanima.
Tijekom pandemije, telemedicina je postala važan alat za održavanje kontakta između liječnika i pacijenata. Zdravstveni djelatnici počeli su koristiti različite komunikacijske kanale:
- Telefonske konzultacije
- Video pozive
- SMS poruke
- E-mail komunikaciju
- Specijalizirane zdravstvene portale
Posebno impresivan primjer je Klinika za psihijatriju Vrapče, koja je postala prvi telepsihijatrijski centar u Hrvatskoj. Samo u jednoj godini, ova je ustanova pružila gotovo 12.000 telemedicinskih psihijatrijskih usluga.
Znanstvena istraživanja pokazala su da je kvaliteta zdravstvene skrbi pružene putem telemedicinskih usluga jednaka kvaliteti tradicionalne zdravstvene skrbi. Telemedicina se pokazala posebno korisnom za praćenje kroničnih bolesnika, konzultacije oko nalaza, preventivne preglede te hitne konzultacije.
Pandemija je tako djelovala kao katalizator digitalizacije zdravstvenog sustava, pretvorivši ono što je nekad bilo alternativa u standardni način pružanja određenih zdravstvenih usluga.
Pitanje | Odgovor |
---|---|
Gdje mogu dobiti telemedicinske usluge? | U 152 zdravstvene ustanove s 243 aktivna telemedicinska centra diljem Hrvatske |
Koje zdravstvene ustanove nude telemedicinu? | Domovi zdravlja, bolnice i klinički centri na primarnoj, sekundarnoj i tercijarnoj razini |
Kako doći do telemedicinskog pregleda? | Potrebna je uputnica liječnika obiteljske medicine, nakon čega se javite u najbliži telemedicinski centar |
Koji se pregledi mogu obaviti putem telemedicine? | EKG, holter, spirometrija, radiološke snimke, psihijatrijske konzultacije, kardiološki i neurološki pregledi |
Je li moguće dobiti drugo mišljenje preko telemedicine? | Da, nalazi se mogu poslati na očitavanje specijalistima u većim centrima |
Mogu li dobiti nalaze bez odlaska u bolnicu? | Da, nalazi se dostavljaju elektronskim putem ili kroz sustav e-Građani |
Kako funkcionira video pregled? | Putem sigurne video veze između pacijenta i liječnika, uz mogućnost grupnih terapija |
Što mi je potrebno za telemedicinski pregled? | Uputnica, pristup internetu i osnovna tehnička oprema (računalo, tablet ili pametni telefon) |
Je li usluga pokrivena zdravstvenim osiguranjem? | Da, telemedicinske usluge su pokrivene osnovnim zdravstvenim osiguranjem |
Koliko su pouzdani telemedicinski pregledi? | Kvaliteta je jednaka tradicionalnoj zdravstvenoj skrbi, uz redovite provjere sustava |
Jesu li podaci sigurni? | Da, sustav koristi sigurnu mrežu i posebne protokole za zaštitu podataka |
Tko ima pristup mojim podacima? | Samo ovlašteni zdravstveni djelatnici uključeni u vaše liječenje |