Kako se zvalo prvo računalo? 10 fascinantnih činjenica o Colossusu iz 1943.

Hardver

Godina 1943. Dok Europa gori u plamenu Drugog svjetskog rata, u tajnoj britanskoj vojnoj bazi Bletchley Park rađa se prvo računalo, mašina koja će zauvijek promijeniti tijek ljudske povijesti. Colossus, prvo elektroničko računalo ikada stvoreno, tiho bruji u pozadini, razbijajući najkompleksnije njemačke vojne šifre. 

prvo računalo
FOTO: SHUTTERSTOCK

Masivna mreža elektronskih cijevi, bljeskajućih svjetala i kilometara žica krije početak digitalne ere. Ovo čudovište od metala i struje, teško poput slona, a pametnije od stotine matematičara, postalo je tajno oružje saveznika. Tko bi pomislio da će ta bučna, pregrijana prostorija puna elektronike postaviti temelje za pametne telefone i razne senzore koje danas držimo u rukama? Colossus je bio više od stroja – bio je revolucija. 

10 fascinantnih stvari koje trebate znati o Colossusu

U ovom članku otkrivamo 10 fascinantnih činjenica o ovom tehnološkom čudu iz 1943. koje su desetljećima bile skrivene od očiju javnosti.

1. Colossus je razbio nemoguću njemačku šifru “Lorenz” koju su koristili Hitler i njegovi generali

U sjeni Enigme, skrivena u tajnosti gotovo šest desetljeća nakon rata, ležala je priča o Colossusu i Lorenzovoj šifri – možda najvažnijoj kriptografskoj pobjedi Drugog svjetskog rata.

Dok je Adolf Hitler, vrhovni zapovjednik njemačkih snaga, zajedno sa svojim generalima planirao ratne operacije, vjerovali su da njihove najosjetljivije komunikacije ostaju potpuno sigurne. Za najvažnije poruke koristili su sofisticirani sustav šifri nazvan Lorenz SZ40/42, uređaj koji je dizajnirala tvrtka C. Lorenz AG 1941. godine.

Za razliku od poznatije Enigme, Lorenz nije koristio standardnu abecedu od 26 slova, već Baudotov kod od 32 simbola koji je svako slovo zamjenjivao s 5 električnih impulsa. Ovaj sustav bio je toliko kompleksan da je sadržavao nevjerojatnih 501 zub na rotorima, stvarajući 10^151 (10 na 151. potenciju) mogućih kombinacija. Nijemci su bili uvjereni da je ovaj sustav apsolutno neprobojan.

Međutim, 30. kolovoza 1941. dogodila se kobna pogreška. Njemački operater trebao je poslati dugačku poruku od gotovo 4000 znakova iz jednog dijela Vrhovnog zapovjedništva u drugi, vjerojatno iz Atene u Beč. Kada je primatelj zatražio ponavljanje poruke jer je nije dobro primio, operater je učinio nešto strogo zabranjeno – vratio je svoj Lorenzov stroj u isti početni položaj i poslao gotovo identičnu poruku s malim izmjenama.

Ova fatalna pogreška omogućila je britanskim kriptoanalitičarima u Bletchley Parku da otkriju unutarnji mehanizam Lorenza bez da su ikada vidjeli stvarni uređaj. Kako bi automatizirali proces probijanja šifre, britanski inženjer Tommy Flowers konstruirao je Colossus, prvo programabilno elektroničko računalo u povijesti.

Colossus je u potpunosti proradio i uspio probiti Lorenzovu šifru taman na vrijeme za Dan D, omogućivši savezničkim zapovjednicima Eisenhoweru i Montgomeryju pristup kritičnim informacijama o njemačkim planovima. Dešifrirane poruke otkrile su da je Hitler nasjeo na savezničku varku s fantomskom vojskom u južnoj Engleskoj i zadržao svoje elitne Panzer divizije u Belgiji, daleko od stvarnog mjesta iskrcavanja u Normandiji.

Ova kriptografska pobjeda bila je toliko značajna i tajna da je ostala skrivena od javnosti gotovo 60 godina nakon završetka rata. 

2. Konstruirao ga je britanski inženjer Tommy Flowers protiv savjeta svojih nadređenih

Tommy Flowers, britanski inženjer i zaposlenik britanske pošte, predložio je revolucionarni elektronički sustav za razbijanje njemačke Lorenz šifre, nazvan Colossus. Njegov prijedlog naišao je na skepticizam jer je planirao koristiti oko 1.800 elektronskih cijevi (vakuumskih cijevi), što je bilo više od deset puta više od najsloženijih elektroničkih uređaja tog vremena koji su koristili oko 150 cijevi.

Kada je Flowers iznio svoju ideju, nadređeni u Bletchley Parku nisu bili uvjereni u pouzdanost takvog sustava zbog velikog broja elektronskih cijevi koje su smatrane nepouzdanima. Flowers je argumentirao da britanski telefonski sustav koristi tisuće cijevi i pouzdan je jer elektronika radi u stabilnom okruženju s neprekidno uključenim strujnim krugovima.

Unatoč skepticizmu, Flowers je odlučio nastaviti projekt na vlastitu inicijativu u Istraživačkim laboratorijima britanske pošte (Post Office Research Labs) u Dollis Hillu, koristeći čak i vlastita sredstva za izgradnju. Gordon Welchman, jedan od voditelja u Bletchley Parku, tretirao je Flowersa s prijezirom zbog njegovog zagovaranja elektronskih cijevi umjesto releja, preferirajući mišljenja drugih stručnjaka koji su željeli da se Flowers ukloni s projekta zbog “rasipanja dobrih cijevi“.

Srećom, direktor Istraživačke stanice britanske pošte u Dollis Hillu, W.G. Radley, imao je ogromno povjerenje u Flowersa i “stavio mu na raspolaganje sve resurse laboratorija”. Nakon 11 mjeseci rada, u studenom 1943. prvi sustav proradio je u Dollis Hillu, a u siječnju 1944. isporučen je u Bletchley Park gdje je odmah nazvan “Colossus” zbog svojih impresivnih dimenzija.

Flowers je kasnije izjavio da “Bletchley Park nije bio zainteresiran dok nisu vidjeli da radi”. U svom dnevniku 5. veljače 1944. zapisao je: “Colossus je obavio svoj prvi posao. Auto se pokvario na putu kući.”

3. Sadržavao je nevjerojatnih 2.400 elektronskih cijevi – više nego ikad prije korištenih zajedno

Colossus je predstavljao revoluciju u računalnoj tehnologiji svog vremena, sadržavajući nevjerojatnih 2.400 elektronskih cijevi. Ove cijevi, koje su služile za pojačanje, usmjeravanje i zaustavljanje električnih signala, omogućavale su izvršavanje složenih računskih operacija potrebnih za dešifriranje. 

Nikada prije toliko elektronskih cijevi nije bilo korišteno zajedno u jednom uređaju, što je činilo Colossus tehnološkim čudom. Za usporedbu, tadašnji elektronički uređaji koristili su oko 150 cijevi, što znači da je Colossus imao više od 16 puta više komponenti. 

colossus
FOTO: TNMOC.ORG

Ove cijevi mogle su prepoznati samo dva stanja električnog impulsa (prisutno ili nije prisutno), što je dovelo do korištenja binarnog sustava s dvije znamenke (0 i 1) umjesto dekadskog sustava s deset znamenki koji se koristio u mehaničkim strojevima. Ovaj revolucionarni pristup postavio je temelje za sve moderne računalne sustave koje danas koristimo.

4. Mogao je čitati 5.000 znakova u sekundi kroz optički čitač

Colossus je predstavljao revoluciju u brzini obrade podataka, sposoban čitati nevjerojatnih 5.000 znakova u sekundi kroz svoj optički čitač. Ovaj sustav koristio je fotoelektrične ćelije za čitanje podataka s papirnatih traka s rupicama, što je omogućavalo automatsko unošenje šifriranih poruka u računalo. 

Za usporedbu, ljudski operateri mogli su ručno obrađivati samo nekoliko znakova u sekundi. Ova impresivna brzina bila je ključna za razbijanje kompleksne Lorenzove šifre koju su koristili Hitler i njegovi generali za najosjetljivije komunikacije. 

Bez ove revolucionarne brzine čitanja, dešifriranje poruka bilo bi presporo za dobivanje pravovremenih obavještajnih podataka koji su bili presudni za ratne operacije saveznika.

5. Postojalo je ukupno 10 Colossus računala do kraja rata

Sad kada smo otkrili kako se zvalo prvo računalo u povijesti, moramo vam otkriti da nije ostalo samo na jednom primjerku. Do kraja Drugog svjetskog rata, britanska vlada izgradila je ukupno 10 Colossus računala koja su radila u Bletchley Parku. Ova impresivna flota računala bila je bitna za savezničke napore u dešifriranju njemačkih poruka. 

Bliska suradnja između ljudskih prevoditelja i svih deset Colossus strojeva omogućila je saveznicima da proučavaju misli i planove njemačke vrhovne komande, što je značajno doprinijelo ratnim naporima. 

Svaki od ovih strojeva bio je veličine “omanjeg kamiona” i predstavljao je revolucionarnu tehnologiju svog vremena. Ova mreža računala radila je neprestano na dešifriranju poruka šifriranih Lorenz SZ40/42 uređajima koje su koristili Hitler i njegovi generali za najosjetljivije komunikacije.

6. Colossus je bio toliko tajan da su svi primjerci uništeni nakon rata

Nakon završetka Drugog svjetskog rata, britanski premijer Winston Churchill naredio je uništenje svih deset Colossus računala i 200 uređaja Bombe. Ova odluka donesena je iz straha da ova revolucionarna tehnologija ne padne u ruke bivšeg saveznika Sovjetskog Saveza, a kasnije je igrala ulogu u tome da zapravo mnogi ne priznaju Colossus kao prvo računalo na svijetu.

Colossus, prvo računalo u povijesti, bilo je obavijeno velom tajne dugo nakon završetka Drugog svjetskog rata. Postojanje ovih revolucionarnih strojeva bilo je strogo čuvana vojna tajna sve do 1970-ih godina. Osoblje koje je na bilo koji način bilo uključeno u projekt dešifriranja njemačkih poruka bilo je pod prijetnjom prijekog suda i smrtne kazne obvezano na strogo čuvanje vojne tajne.

Tek 1974. godine prve informacije vezane uz savezničke uspjehe u dešifriranju njemačkih poruka izašle su u javnost. Ova dugogodišnja tajnost bila je dio britanske strategije zaštite vojne tehnologije i kriptografskih metoda koje su razvijene tijekom rata. Zbog toga je svijet ostao nesvjestan da je prvo elektroničko digitalno računalo stvoreno nekoliko godina ranije nego što se službeno priznalo.

Čak i danas, mnogi ljudi pogrešno vjeruju da je ENIAC (dovršen 1945.) bilo prvo elektroničko računalo, ne znajući za Colossus koji je uspješno radio već 1943. godine. Ova tajna bila je toliko dobro čuvana da je tek nakon što su dokumenti deklasificirani u 1970-ima, svijet saznao za izvanredna tehnološka dostignuća tima u Bletchley Parku i njihov doprinos savezničkoj pobjedi.

7. Procjenjuje se da je skratio Drugi svjetski rat za čak 2 godine

Procjenjuje se da je rad Colossusa i tima u Bletchley Parku vjerojatno skratio Drugi svjetski rat za dvije ili više godina. Ovo revolucionarno računalo, koje je uspješno razbijalo njemačke šifre, omogućilo je saveznicima pristup bitnim informacijama o njemačkim planovima i strategijama. 

Colossus je bio ključan za dešifriranje Lorenzove šifre koju su koristili Hitler i njegovi generali za najosjetljivije komunikacije. Prema stručnjacima, ovo tehnološko dostignuće značajno je doprinijelo savezničkoj pobjedi u Drugom svjetskom ratu. 

Razbijanje šifri koje je omogućio Colossus smatra se jednim od presudnih faktora za tijek rata i pojedinačnim događajem koji je možda najviše pridonio savezničkoj pobjedi.

8. Prethodio je ENIAC-u, koji se često pogrešno navodi kao prvo računalo

Colossus je računalo koje je prethodilo ENIAC-u i često se zanemaruje u povijesti računalstva. Ako želite znati kako se zvalo prvo računalo tada je odgovor na to pitanje britanski Colossus computer MK1 koji je pušten u rad još u prosincu 1943. godine. 

Colossus je razvijen od strane britanskih obavještajnih službi za potrebe razbijanja kriptografskih šifri koje je koristila njemačka vojska tijekom Drugog svjetskog rata.

Za razliku od ENIAC-a (za koji jako puno ljudi misle da je prvo računalo) koji je službeno pušten u pogon 15. veljače 1946. godine, Colossus je bio operativan gotovo tri godine ranije. 

Postojanje Colossusa bilo je strogo čuvana vojna tajna sve do 70-tih godina prošlog stoljeća, što je glavni razlog zašto se ENIAC često pogrešno navodi kao prvo elektroničko računalo. Tek nakon što je tajnost o Colossusu ukinuta, povijest računalstva mogla se ispravno dokumentirati, priznajući Colossusu mjesto prvog elektroničkog računala.